Královský pohár v Chrudimi v letech 1978 až 1983

Název

Královský pohár v Chrudimi v letech 1978 až 1983

Popis

V letech 1978 až 1983 pořádal tenisový oddíl z pověření Československého tenisového svazu ve sportovní hale TJ Transporta Chrudim domácí utkání Královského poháru. Ten byl tehdy považován za neoficiální mistrovství Evropy družstev v tenisu v hale a byl nazýván Pohár švédského krále. V šesti letech po sobě se v Chrudimi představila družstva Itálie, Švýcarska, Bulharska, Francie, Švédska, Rakouska, Maďarska, Finska, NSR, Velké Británie, Irska, Dánska, Holandska a SSSR.
Ve dnech 8. ledna, 15. ledna, 1. února a 26. února 1978 se chrudimská sportovní hala stala svědkem série mezistátních utkání II. divize tenisového Saab Kings Cupu. Hráči ČSSR postupně porazili Itálii, Švýcarsko a Bulharsko, v rozhodujícím utkání také 2:1 Dánsko a postoupili tak do I. divize Královského poháru. Na postupu do nejvyšší soutěže se podíleli hráči Tomáš Šmíd, Jiří Granát, Pavel Složil, Stanislav Birner, Pavel Huťka, Jan Kodeš, Jiří Hřebec a František Pála.
Pro utkání I. divize byl v chrudimské hale Transporty položen nový povrch, koberec Boltex.
V letech 1979 a 1980 tuto trofej nazývanou Saab Kings Cup naši reprezentanti právě doma v Chrudimi vyhráli! Vítězný tým tvořili Ivan Lendl, Tomáš Šmíd, Pavel Složil a nehrající kapitán Petr Huťka. Dne 11. 2. 1979 to bylo vítězství po deseti letech, ve finále jsme porazili družstvo Maďarska 2:1. Stejný finálový soupeř nás čekal při obhajobě o rok později. Po vítězném prvním finálovém utkání (3:0) v Chrudimi dne 31. 1. 1980 zvítězili čs. tenisté i 3. 2. 1980 v maďarském Debrecíně (3:0) a obhájili tak loňské vítězství v Královském poháru.
V roce 1981 obsadili naši tenisté 6. místo, v letech 1982-1983 skončili naši v sestavě Pavel Složil, Tomáš Šmíd, Jaroslav Navrátil, Stanislav Birner, Miloslav Mečíř, Libor Pimek a Josef Čihák na 2. místě, ale to se v Chrudimi hrály už jen utkání ve skupině, finálová utkání se odehrála v Německu a ve Švédsku.
Z 22 utkání hraných v Chrudimi naše družstvo 20x vyhrálo a 2x odešlo poražené.
Všechny zápasy, které zajišťovalo více než 50 členů tenisového oddílu, sledovalo početné a vyspělé obecenstvo, které připravilo našim hráčům vynikající prostředí. Při mezinárodních utkáních Královského poháru byla chrudimská hala vždy beznadějně vyprodána. Vtěsnalo se zde až 1 200 diváků. Hráči označili chrudimské obecenstvo jako jedno z nejlepších, před kterým kdy hráli. I zahraniční hráči se vyslovovali k organizaci zápasů i k vyspělému publiku s velkým uznáním.
Utkání našich reprezentantů v Královském poháru přenášela živě Čs. televize, přítomno bylo množství našich i zahraničních novinářů. Chrudim se díky tomu stala velice známou a byla jmenována ve společnosti takových evropských velkoměst jako např. Vídeň, Londýn, Moskva, Oslo, Helsinky, Budapešť, Bělehrad, Lisabon, Brusel, Kodaň, Dublin, Katovice, Malaga, Sheffield, Méty, Essen a další. Zde všude se Královský pohár hrál.
Fotografie a programové prospekty Vzpomínkám na starou Chrudim zapůjčil Vojtěch Hájek z Chrudimi.

Období

Statistiky

  • 34 fotek
  • 0 se líbí

Fototechnika

Canon MG5300 series

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Královský pohár v Chrudimi v letech 1978 až 1983
Komentáře Přidat